نكاتي درباره درايو ها


نکاتی در مورد درایوها كه شايد هنوز نمي دانيد – بخش اول
سال هاست كه درايو ها داراي نقشي كليدي در صنايع مختلف هستند. اما هنوز هم نكات جالبي درباره اين محصولات وجود دارد كه ممكن است براي خيلي از مهندسان جالب و يا نا آشنا بنظر برسد. در يادداشتي دو قسمتي سعي خواهيم كرد به برخي از اين نكات نگاهي بياندازيم. 

1 – درايو هاي انرژي را ذخيره مي كنند. مخصوصا در بارهايي با گشتاور متغير مثل پمپ هاي آب يا فن هاي كولينگ ميزان ذخيره انرژي قابل توجه است. براي اين نوع بار ها، قوانين Affinity مي تواند رابطه بين سرعت و متغير هاي ديگر را تشريح كند. از رابطه سرعت-توان همچنين با عنوان قانون Cube نام برده ميشود. كنترل كردن flow به وسيله كاهش سرعت به اين مفهوم است كه با 20 درصد كاهش سرعت مي توان تا ميزان 50 درصد از انرژي مصرفي را ذخيره كرد. درايو هاي مدرن شامل فانكشن هاي بهينه سازي مصرف انرژي نيز هستند كه به صورت اتوماتيك براي به حداكثر رساندن ميزان ذخيره انرژي تنظيم ميشوند. اغلب بيشترين ميزان صرفه جويي انرژي، زماني حاصل ميشود كه يك درايو بتواند براي توقف يك موتور يا كاهش سرعت آن به حالت كار خيلي كند در يك بازه زماني بزرگ از duty cycle آن استفاده گردد.
2 – پمپ ها اغلب در حالت سرعت كامل (full speed) راه اندازي ميشوند در حالي كه flow به وسيله يك شير محدود كننده (restrictor valve) كنترل ميشود. اما استفاده از يك درايو و تغيير سرعت پمپ ، بازده انرژي بالاتري خواهد داشت. مشابه چنين چيزي را ميتوان درباره فن ها و فيلترها (louver) نيز عنوان كرد. در سال هاي اخير مهندسان سيستم هاي HVAC شروع به استفاده از درايو ها براي كنترل فن ها و پمپ نموده اند تا به صورت چشمگيري در مصرف انرژي صرفه جويي كنند.
3 – درايو ها مي توانند طوري برنامه ريزي شوند تا پروفايل هاي اتوماتيك را راه اندازي كنند. براي مثال ممكن است كه بخواهيد يك سانتريفيوژ با سرعت كندي استارت شود به آهستگي شتاب بگيرد تا به يك سرعت اوليه مشخص برسد، سپس به سرعت شتاب بگيرد تا به سرعت كامل برسد و در اين سرعت براي يك زمان مشخص باقي بماند و سپس به سرعت از شتاب آن کاسته شده تا اینکه به یک سرعت خیلی کند برسد و در نهایت متوقف شود.
4 – مثالی که در نکته شماره 3 ذکر شد یک پروفایل حرکت مبتنی بر زمان (time based motion profile) است اما تغییرات سرعت همچنین می تواند با سیگنال های دیگری همچون یک تغییر بار، یک متغیر دما یا یک اخطار ایمنی به کار گرفته شود.
5 – موتور ها، گیربکس هایشان و تجهیزاتی که درایو میشوند، ممكن است كه در هنگام راه اندازی در معرض بارهای ضربه اي باشند. یک درایو میتواند راه حلی برای راه اندازی نرم ارائه کند كه براي راه اندازي نرم بارهاي سنگين، مثل يك كانواير حاوي بار يا يك ميكسر درگير با يك مايع چسبناك، با سرعتي نسبتا آرام استفاده شود. ( عبارت نسبتا آرام با توجه به نوع كاربري مي تواند به زماني در حد كسري از يك ثانيه تا چندين دقيقه اشاره داشته باشد)
6 – درايو ها قادرند تا بارهاي در حال چرخش را (حتي در جهت چرخش معكوس) استارت كنند. يك مثال رايج مي تواند فن هاي تخليه در يك تونل باشد كه به آرامي در مسير طبيعي جريان هوا روشن ميشوند. درايو را ميتوان طوري تنظيم كرد تا اين سرعت را تشخيص داده و خودش را قبل از شروع كار با آن شرايط تطبيق دهد.
7 – درايو هاي داراي ويژگي تيونينگ (tuning) پس از نصب هستند. برخي از درايو ها نصب ميشوند اما هيچگاه tune نمي شوند و لذا كاربر كمتر از مزاياي درايو بهره مند خواهد شد. برخي از ويژگي basic tuning برخودارند و مابقي داراي تيونينگ كامل (thorough tuning) هستند. بهترين ها آنهايي هستند كه مرتب re-tune شوند و اين امر به صورت اتوماتيك در طي عملكرد نرمال درايو انجام ميشود.
8 – اگر از يك تجهيز براي گرفتن فيدبك (مثل يك انكودر) استفاده شود، درايو مي تواند با دقتي كار كند كه حتي قادر به رقابت با سرو ها (servo) باشد
9 – با استفاده از درايو در اپليكيشن هاي صرفه جويي انرژي، مي توان هزينه صرف شده براي خريداري درايو را خيلي سريع بين 6 تا 24 ماه جبران كرد. طول عمر يك درايو بيش از 10 سال است. لذا ميزان صرفه جويي انرژي ناشي از نصب درايو حتما در طول زمان، هزينه خريد آن را جبران خواهد كرد.
10- درايو ها مي توانند به صورت مستقل (standalone mode) كار كنند اما قابليت هاي ارتباطي سطح بالايي نيز دارند. لذا براي استفاده در سيستم هاي خودكار، ارتباط ماشين با ماشين، اينترنت اشياء و Industry 4.0 بسيار مناسب خواهند بود.
11 – ميزان ذخيره انرژي ناشي از درايو هاي مورد استفاده در جهان به ميزان 500 تراوات ساعت (Terawatt hours) برآورد شده است.
12 – گفته ميشود كه بزرگترين درايو ساخته شده در دنيا ، درايوي است كه به منظور آزمايش فضا پيما ها در يك تونل بادي غول پيكر


 
بازدید : 2208
28 مهر 1394 ساعت 05:41 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری