الکتروموتور،پمپ،تابلوبرق،گیربکسویژگی ساختمانی پمپ های فاضلابی:

پمپ های فاضلابی که معمولا با نام پمپ های لجن کش شناخته می شوند، دسته ای از پمپ های سانتریفیوژ هستند که از نظر نحوه نصب و ویژگی های ساختاری، دارای تفاوت هایی با پمپ های سانتریفیوژ زمینی می باشند. در مقالات پیش رو، به بررسی این تفاوت ها پرداخته خواهد شد:

- در پمپ های لجن کش، شفت نگهدارنده پروانه ها، بصورت قائم (ورتیکال) نصب گردیده است. حال آنکه در پمپ های سانتریفیوژ زمینی، شفت نگهدارنده پروانه ها، افقی است. 

- بر خلاف پمپ های سانتریفیوژ زمینی که موتور آن ها در سطح زمین نصب گردیده و به کمک هوا خنک می شوند، موتور پمپ های لجن کش درون آب بصورت مستغرق قرار می گیرند. لذا درجه حفاظت موتور پمپ لجن کش بایستی به نحوی انتخاب گردد که از نفوذ آب به داخل محفظه موتور اطمینان حاصل نمود. لذا معمولا درجه حفاظت این موتورها IP68 است. حال آنکه در موتورهای پمپ های زمینی درجه حفاظت معمولا IP55 می باشد.

نمایی از یک پمپ لجن کش

- تفاوت در بیرینگ: بر خلاف پمپ های سانتریفیوژ زمینی که در آن نیروی شعاعی زیادی به شفت وارد می شود، در لجن کش ها، بعلت عمودی بودن شفت، نیروی وارد شده به شفت از نوع محوری خواهد بود. از آنجا که امکان تعویض بیرینگ ها در لجن کش ها به راحتی امکان پذیر نیست، بیرینگ باید از نوع 2Z با گریس دائمی انتخاب شده باشد.

- تفاوت در مکانیکال سیل: در پمپ های زمینی، از مکانیکال سیل ها بصورت تکی استفاده می شود. در صورتی که مکانیکال سیل دچار نشتی شود، اپراتور با توجه به قابل رویت بودن این نقیصه، متوجه مشکل خواهد شد و نسبت به تعویض آن اقدام می نماید. اما در پمپ های لجن کش، با توجه به مستغرق بودن آن ها، اپراتور نمی تواند متوجه نشتی مکانیکال سیل شود. پس در این حالت بایستی برای مکانیکال سیل اقدامات سختگیرانه تری اتخاذ شود. لذا در این حالت معمولا از مکانیکال سیل دوبل استفاده می گردد.

- تفاوت در پروانه: با توجه به اینکه سیال وارد شده به لجن کش معمولا دارای ناخالصی است و ذرات معلق در سیال وجود دارد، نیاز است تا پروانه این پمپ به قسمی طراحی شود که حتی الامکان از انسداد پروانه بخاطر رسوب کردن ذرات درون آن جلوگیری شود. لذا معمولا در این حالت تعداد پره های پروانه را کاهش می دهند و یا اینکه پروانه را نیمه باز طراحی می نمایند.

نمایی از پروانه های یک پمپ لجن کش
نمایی از پروانه های یک پمپ لجن کش
لطفا جهت مشاوره بیشتر در انتخاب نوع محصول و دریافت لیست قیمت با کارشناسان ما در گروه صنعتی بازرگانی الکترومگاژن تماس حاصل نمایید (لطفا اینجا را کلیک کنید).


 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری